Зібрався шукати роботу – створи резюме

Це перша річ, яка складе враження про тебе як про кандидата на посаду. Резюме дасть зрозуміти HR, чи варто запросити тебе на співбесіду. Можливий й інший варіант, коли твоє резюме потрапить на очі роботодавцю вже під час інтерв’ю. І тоді на кожен з пунктів резюме у тебе має бути вагомий аргумент.

Співбесіда – окрема тема для обговорення, а зараз зупинимося на тому, як скласти резюме, за яким полюватимуть “мисливці за головами”. Що і як краще записати? Як за допомогою однієї сторінки презентувати себе у вигідному світлі? Про те, як зробити eye-catching resume, зі стажерами Klitschko Foundation поділилася досвідчений фахівець з рекрутингу Валерія Казадарова. Поради від Валерії стануть у нагоді не лише стажерам чи студентам, а й усім, хто шукає роботу і хоче створити ефективне резюме.

Спершу, розглянемо основні види резюме:

 1. Хронологічне. Багато роботодавців надають перевагу саме такому виду резюме. Воно сфокусоване на досвіді роботи, що розташований у хронологічній послідовності (починаючи з останнього місця працевлаштування).
 2. Функціональне. У цьому випадку акцент зроблений на вміння та навички. Воно чудово підходить людям з невеликим досвідом роботи або ж тим, хто налаштований на зміну кар’єри.
 3. Комбіноване. Резюме комбінованого типу все більше завойовує популярність серед професійних рекрутерів, адже демонструє комплексний підхід та надає інформацію як про навички та трудові досягнення, так і показує хронологію вашої трудової біографії. Воно наче дає відповідь на питання: «Чому саме ви підходите на цю вакансію?»
 4. Цільове. Резюме такого виду складається під конкретну вакансію. У ньому роблять наголос на тих навичках і пунктах своєї професійної біографії, які важливі саме для цього роботодавця.
 5. Нетрадиційне. Нетрадиційне резюме завойовує популярність, особливо за кордоном. Для нього характерне використання інфографіки, презентація кандидата через відео-резюме чи on-line портфоліо. Таке резюме, безперечно, привертає увагу і буде ідеальним рішенням для тих, хто шукає роботу в креативній сфері.

Обираючи тип резюме, обов’язково зважайте на свої сильні сторони та мету. Так ви зможете претендувати на роботу, яка вам до душі.

Розібратись у видах резюме – це, звичайно, корисно та інформативно, проте не вирішує всіх питань. З чого ж почати? Відповідь Валерії була чіткою: «Взяти чистий аркуш паперу і просто почати писати без жодного шаблону чи формату. Адже коли використовуєш шаблон, то й сам починаєш мислити шаблонно.”

Що писати в резюме?

Щоб справити гідне враження, потрібно показати свою потенційну цінність. Описуючи колишній досвід роботи чи стажування, чітко формулюйте та деталізуйте ваші обов’язки, використовуючи активні дієслова. Зазначайте професійні досягнення, успіхи у навчанні (через тренінги, курси), додаткові компоненти (курси), важливі для галузі сертифікації (CIPR, SHRM), які відповідають вакансії.

Як організувати інформацію на сторінці?

Не менш важливо правильно структурувати інформацію за розділами.

 1. Спочатку надається контактна інформація – номер телефону та e-mail. І одразу ж лайфхак – зазначайте формальну електронну пошту, у назві якої буде ваше ім’я та прізвище, жодних цифр чи дитячих прізвиськ.
 2. Варто виділити розділ «Освіта», де ви вказуєте повну назву ВНЗ, у якому навчалися чи навчаєтеся, спеціальність та період навчання. Тут можна вказати і додаткові курси, які ви закінчили і де отримали корисні навички.
 3. Більшість розділів та їх назви не є чітко встановленими, тому їх наявність і формулювання залежить від того, на чому ви хочете акцентувати увагу. Для прикладу, резюме може вміщати наступні розділи: «Навички» (пам’ятайте, що роботодавці зацікавлені у ваших soft skills), «Проекти», «Стажування» (краще виносити досвід стажування окремо від досвіду роботи), «Сертифікати», «Знання мов», «Волонтерство» і т. ін.
 4. Який би тип чи розділи для резюме ви не обрали, найкращим принципом подачі інформації буде маркований список. Він дозволяє розставляти акценти та чітко і лаконічно доносити потрібний вам меседж.
 5. І не забувайте про оформлення. Відповідальне ставлення до деталей лише додає вам бонусів. Резюме має бути максимально функціональним та оформленим за одними параметрами для всього документу. Рекомендують використовувати шрифт Arial, Times New Roman, Calibri, Trebuchet, кегель 10,5 - 12 пт.
 6. The importance of white space – ще один момент, який варто врахувати. Адже для зручного читання та сприймання на сторінці повинен залишатися простір, вільний від тексту.

 

5 лайфхаків для ефективного резюме

 • Пропорційність. Увага, що приділяється певному місцю роботи, повинна відповідати досягненням та тривалості роботи там.
 • Доречність. Якщо у вас менше 5 років досвіду роботи – обсяг резюме становитиме 1 сторінку.
 • Грамотність. Критерій, за яким рекрутер бачить вашу освіченість. Це складає перше враження, не зважаючи на те, яка у вас кваліфікація. Тому добре вичитуйте резюме перед відправленням.
 • Детальність. Вказуйте ваші конкретні обов’язки та досягнення на попередній посаді.
 • Читабельність. Просте оформлення, структурованість та якісна подача змісту полегшить роботу HR – фахівця і додасть вам бонусів.
 • Чесність. Завжди пишіть правду і називайте речі своїми іменами. Стажування – це цінний досвід, але недостатній, щоб віднести його до “Роботи”. Пам’ятайте, світ досить тісний, і рекомендації дають не лише ті, кого ви назвете референтом.

Чого НЕ варто вносити до резюме?

 1. Вік. Ніхто не знає напевне, якими критеріями керується роботодавець, чи має він упередження стосовно віку працівника. Тому, зазначивши вік, ви можете позбавити ваше резюме можливості подальшого розгляду.
 2. Фото – неоднозначна деталь резюме. Фото забирає досить багато місця і несе мінімум інформації. Розміщувати його краще лише за вимогою роботодавця. До того ж, світлина повинна бути професійною.
 3. Рекомендації. Їх теж доречно вносити, лише якщо це вимагається.
 4. Зайві документи – копії дипломів, сертифікатів, приклади робіт. Ці матеріали є занадто громіздкими для формату резюме. Їх зазвичай надсилають окремо за вимогою роботодавця.
 5. Особиста інформація. Такі деталі, як цивільний статус, громадянська активність, наявність дітей ніяк не свідчать про ваш професіоналізм і не несуть цінності для рекрутера.

Зі слів Валерії, рекрутерові потрібно всього 8-15 секунд, щоб скласти враження про резюме. Керуючись цими порадами та правилами, кожен зможе створити резюме, яке приверне увагу і допоможе отримати бажану роботу.