Вперше українка перемогла на міжнародних дебатах

29 вересня у Таллінні (Естонія) відбувся ХІ Міжнародний фінал Міжнародних молодіжних дебатів, де вперше перемогу отримала представниця України – Яна Біць з Івано-Франківська.

Цього року 20 переможців національних змагань дебатували, чи повинно існувати всеохоплююче державне регулювання Інтернету? Яна виступала з позиції «проти». Їй було достатньо 24 хвилин, щоб переконати усіх і отримати перемогу.

Переможниця ділиться з нами своїми враженнями:

«Міжнародні молодіжні дебати проводяться вже в одинадцяте. Я дуже рада за цю перемогу, адже Україна перемогла вперше і, маю надію, що не в останнє. В Таллінні на фіналі була двадцятка найкращих з Центральної і Східної Європи. Тож конкуренція була велика. Відрив з усіма учасниками надзвичайно маленький, і всі, хто дійшов до цього етапу – вже переможці. За цей тиждень – за час дебатів та тренінгів – ми надзвичайно подружилися. Я навіть відчула невеликий смуток, коли перемогла.

На цих змаганнях ти знаходиш людей з такими ж інтересами. І, незалежно на якому етапі ти припинив участь у конкурсі, ти вже входиш у клуб випускників (alumni). Тоді тебе можуть запросити в члени журі у своїй країні. Якщо ти себе добре проявив, то й на міжнародному конкурсі. Наступного року я буду судити на ХІІ Міжнародних дебатах у Братиславі. Через місяць їду в Брамен на зустріч усіх випускників. Там будуть маленькі дебати, а фахівці розкажуть про проблеми внутрішньої політики в Євросоюзі. Таких зустрічей буде багато. Тож хто хоче залишитися в цьому проекті – однозначно має таку можливість.

Що б я порадила майбутнім учасникам? У першу чергу пам’ятати, що це – мовний конкурс. Без досконалого знання мови тобі буде важко відстояти позиції. Також вчитися знаходити гармонію з собою і йти на компроміс. Коли відбувається жеребкування, тобі кажуть, що ти виступаєш «проти» на задану тему, а ти налаштований позитивно – жодних дебатів не вийде. Суть дебатів у тому, щоб дати публіці можливість прийняти зважене рішення. Адвокати ж як роблять? Навіть коли знають, що людина - дійсно злочинець, намагаються виправдати її в суді. Якщо адвокат висококваліфікований – йому це вдається. Вся справа у вмінні вести дебати.”

„Jugend debattiert international“ (Міжнародні молодіжні дебати) – міжнародний конкурс промовців серед країн Центральної та Східної Європи, що проводиться німецькою мовою. Він вчить школярів із Центральної та Східної Європи переконливо представляти свої погляди. Під час дебатів діти дискутують на теми шкільного життя, прав людини, історії, зокрема ліквідації історичної несправедливості та ін.

Міжнародний конкурс дебатів – ефективний інструмент розвитку необхідних для 21 століття компетенцій: уміння чути співрозмовника, сприймати альтернативні думки, критично осмислювати інформацію.

Саме зараз, на зламі поколінь, ми вважаємо за необхідне створювати більше можливостей для розвитку дітей і підлітків, які знімають ментальні шори і сприяють міжкультурному діалогу.

Потрібно бути впевненими, що коли прийняття суспільно важливих рішень стане завданням нового покоління, яке вже зараз цікавиться дорослими темами, – вони будуть готові взяти на себе відповідальність будувати свою країну і власне життя.

Проект організовують Ґете-Інститут, Фонд „Пам’ять. Відповідальність. Майбутнє“, Благодійний фонд „Герті“ та Центральне відомство з питань середньої освіти за кордоном. Klitschko Foundation підтримує проект в Україні з 2013 року.