Цінності суспільства та спортивна філантропія

Ми у Фонді Кличко своїми проектами хочемо довести, що спорт - це не лише про великих спортсменів та їхні нагороди, а про стратегічне співробітництво та планування майбутнього. У кожного окремого проекту – свої великі цілі, та разом вони формують цілісну систему цінностей у суспільстві.

Щорічно Європейська асоціація спонсорства публікує звіт про нинішні настрої у спонсорстві та визначає тенденції, якими житиме сфера у найближчому майбутньому. Як свідчать результати опитувань у 2016 році серед фахівців більше, ніж 100 індустрій, ринок спонсорства продовжує рости, а частка спорту на ньому все ще превалює.

Більше того, бізнес школа університету Джорджа Вашингтона заснувала окремий курс із спортивної філантропії, куди запрошують вступати представників спортивних команд та організацій, компаній, діяльність яких пов’язана зі сферою спорту. Спорт все чіткіше виокремлюється серед інших галузей філантропії, що вкотре підтверджує його роль у позитивних змінах для суспільства.

Спорт - це свобода

Починається все з “посилки”. Велика коробка із футбольними, баскетбольними, волейбольними м’ячами, а також секундомірами, скакалками і навіть шахматами вирушає у маленькі села та міста. Чому цей конкурс такий популярний  серед дітей і чому ми це робимо? Щонайменше, спортивний інвентар в школах і секціях швидко зношується і потребує регулярного оновлення, яке не відбувається ані за кошт держави, ані популяризується громадськістю. Якщо ми хочемо, щоб діти займалися спортом, ми повинні бути певні, що той, хто хоче грати футбол – має м’яч, хто мріє стати чемпіоном – має у своєму місті чи селі секцію, де й буде відточувати свою майстерність. Та справа навіть не у знарядді. Життя - це ряд можливостей, які ставлять людину перед вибором. У дітей повинен бути вибір, саме так вони зможуть реалізувати свободу самим обирати своє майбутнє. Ми віримо, що немає людини, яка б не могла полюбити спорт, головне - вчасно побачити розмаїття можливостей і вирішити те, що тобі ближче до душі. Так чи інакше, вибір формується зовнішнім середовищем, і ідеально, якщо воно стимулює всебічний розвиток: фізичний, ментальний та духовний. І що раніше діти дізнаються про спортивні можливості для них, то вірогідніше, для дитини нормою стане активне дозвілля, або й більше -  вона навіть захоче пов’язати своє майбутнє з професійним спортом.

Спорт - це спілкування

У кожному дворі, в кожній школі повинен бути спортивний майданчик. Ми вивели для себе таку формулу, як можна об`єднати громади, чи то у місті, чи у селі. Той, хто живе у багатоквартирному будинку у великому місті, навряд чи назве ім’я людини, яка живе за стіною. Місто анонімізує життя. Тепер єдине місце, де дорослі знайомляться із сусідами - це майданчик у дворі, на якому граються їхні діти. Якщо для дітей цей процес є природнім, знайомство проходить невимушено, то для дорослих, без перебільшень, таке місце стає зовнішнім стимулом, щоб відкритися іншій людині, а також стати прикладом для дітей та молоді.

У малих містах та селищах панує своя філософія. З одного боку, громади живуть за законами мас, вони по своїй природі пасивні, їм потрібен лідер. А якщо всередині громади його не виявляється, зміни можливі лише якщо рушійна сила з’явиться ззовні і зможе акумулювати зусилля жителів. Та у місцевих громад є перевага - там жителі уже знайомі між собою, тому їх легше залучити до спільної справи.

 

Все починається з боротьби. За майданчик змагається не лише школа, на території якої його встановлюють. За умовами конкурсу, школу можуть підтримувати усі жителі міста чи села, а майданчик стає власністю місцевої громади. Такий конкурс - це вже сама по собі гра, де місцева громада – це команда, а зусилля кожного жителя ведуть її до перемоги. Спорт єднає суспільство. Наше ж завдання – відшукати найактивніших, хто візьме на себе відповідальність і зможе цю команду зібрати.

 

Перемагають ті школи, які найкраще розповіли свою історію, довели, що нова інфраструктура дійсно потрібна у їхньому містечку, і головне - вони готові організуватися та діяти. А переможцям ми влаштовуємо велике свято, з конкурсами та подарунками, де ми й вчимо, як займатися спортом на майданчику, які вправи діти можуть робити. У малих містах рідко знайдеться місце для спільного дозвілля, а відкриття майданчику - це свято, на яке приходить уся сім’я. Важливо, щоб батьки проводили більше часу зі своїми дітьми. Це об’єднує сім’ї, і, в свою чергу, робить сильнішим суспільство.

Таким чином важливо донести, що на цьому боротьба не закінчується. Майданчик стає власністю цієї громади - а власність, крім прав, покладає й обов’язки. Для цього переможців ми знову мотивуємо зібратися разом та озеленити територію. Ми намагаємося донести, наскільки важливий сталий розвиток та яке місце у ньому займає екологія. Громади мають розуміти, благоустрій у їхньому місті чи селі - справа його жителів.  І скільки такий майданчик прослужить, скільки поколінь дітей матимуть альтернативу для дозвілля та оберуть активний відпочинок - залежить він них самих, адже місцева громада і є рушійною силою для змін у цілому суспільстві.

Спорт - це розвиток

Спорт не може бути лише заради спорту. Через спорт діти отримують навички, які допоможуть їм досягати мети, і не лише на спортивному полі. Спорт виховує характер. Діти в командній грі вчаться працювати разом, досягати спільної мети. Спорт привчає правильно реагувати на перемоги та поразки. Ті, хто з дитинства знайомі зі спортом, почуваються більш впевнено, вони наполегливі і готові брати на себе відповідальність. Саме такі люди схильні бути лідерами і у майбутньому приносять зміни у суспільство.

Так, у столиці зараз досить можливостей для розвитку молоді, та справжні проблеми стоять перед регіонами. Сотням шкіл та спортивних закладів по всій Україні досі бракує базового спортивного знаряддя, не кажучи вже про кваліфікованих тренерів, педагогів та сучасне обладнання. Більше того, для розвитку спорту та фізичної культури в Україні потрібен системний підхід. Для цього ми у 2008 почали програму з реконструкції боксерських залів, а тепер оснащуємо цілі спортивні комплекси й ставимо умову, що у залі займатимуться не менше 400 дітей та у дітей буде можливість обрати одну з принаймні 4 секцій. Ми обираємо ті спортивні заклади в різних регіонах України, котрі найбільше потребують відновлення і де ми можемо бути впевнені, що органи місцевого самоврядування та зможуть надалі утримувати заклади після реконструкції, а громади зі свого боку – контролювати діяльність влади.

Спорт - це імідж країни

Спорт - дієвий інструмент брендингу для країни. Хоча, як показала остання Олімпіада, з якої українці повернулися лише з двома золотими медалями, поки цей інструмент діє проти нас. Ми обираємо кращих своїх спортсменів. Але щоб вони могли конкурувати з іноземними колегами, потрібно виробити прозору систему фінансування і з боку держави, і з боку суспільства через спортивний фандрейзинг. Щороку ми організовуємо турнір, куди запрошуємо молодих боксерів з інших країн. Такі змагання є відбірковим туром перед чемпіонатами світу та Європи. Вони дають можливість помістити українських боксерів в реальні умови боротьби з сильним суперником, і, таким чином, відібрати найсильніших, які зможуть гідно представити Україну на світовій спортивній арені. Та великі спортсмени формуються у дитинстві, тому якщо ми хочемо, щоб українські спортсмени поверталися з міжнародних змагань із медалями – час мислити стратегічно і вже зараз створювати умови для їхнього реалізації.  

 

Звісно, не дивно, що спортивні проекти складають левову частку у діяльності Фонду Кличко, організації, яку заснували спортивні чемпіони та чемпіони по життю. Спорт став чудовим стартом для особистого розвитку братів Кличків, та, більше того – він сформував характер, який надалі дозволив бути соціально активними, реалізуватися одному боксеру – в політиці, іншому - у бізнесі.

Хай не всі діти стануть спортивними чемпіонами, але нехай вони відкриють для себе спорт як інструмент життєвого успіху. Адже у тому, як у спортивному тілі формується спортивних дух, закладена ціла філософія. Спорт вчить, за великі мрії варто боротися разом, і тоді будь-які цілі стануть досяжними! А від нас з вами залежить майбутнє, від участі в проектах та реальної підтримки ініціатив у житті, а не лише в соціальних мережах.