Стажери Klitschko Foundation взяли участь у батлі з компаніями

За даними аналітичного центру SEDOS, лише 37% українських студентів у 2016 році поєднували навчання з роботою. Більшість з них працювали не за спеціальністю, яку здобували в університеті. Рівень заробітної плати та гнучкий графік роботи стали ключовими факторами у виборі місця працевлаштування. Молодь радше обирає можливість швидко заробити гроші, ніж працювати безкоштовно задля досвіду.

Учасники заходу YouthSpark live «The Battle for Work: компанії vs студенти» у ході дискусії намагалися зруйнувати залізну завісу між роботодавцем і студентом. Представники проактивної молоді запитували топ-менеджерів компаній, чи можливо влаштуватися на роботу без резюме? Які навички потрібно мати студентові, щоб після університету отримати бажану посаду? Чи варто взагалі витрачати 6 років, щоб отримати диплом?

Аліса Абасова, чиє резюме визнали найвіруснішим у мережі, розповіла, що їй вдалося цілком змінити роботу. Вона написала креативне резюме і попросила друзів у Facebook ним поділитися. Оскільки в Україні немає єдиної бази резюме, а LinkedIn ще не набув широкої популярності, роботодавці змушені переглядати по п’ять сотень паперових CV з десятками “комунікабельних, стресостійких і готових розвиватися”. Проте і тут є винятки. Дизайнерів, фотографів, загалом тих, хто вважає себе Творцями, роботодавці заохочують створювати креативні резюме і додавати лінк на портфоліо. «Єдина умова – правильно поєднати креатив та організованість», - підсумувала Марія Богуслав, керівник одного з управлінь Державної служби зайнятості.

Якщо студент без досвіду, але вміє працювати з фото-, відеоредакторами, соціальними мережами, він теж може знайти роботу, яка відображає його власну філософію. Працедавці підвищують вимоги до молодих фахівців. «Нині кожен має вміти програмувати. Це, як вміти читати. І для цього не потрібно навчатися шість років в університеті», - доводить Валерія Заболотна, ініціаторка освітньої платформи Unit Factory. До того ж, в Україні досі немає єдиного інституту профорієнтації, який би дозволив випускнику оцінити рівень своїх здібностей і обрати відповідний напрям навчання.

Максим Немеш мотивує початківців шукати компанії, за роботу в яких не буде соромно: «Місця, де ви працюєте, показують ваші цінності». Він вказує, що сім із десяти його знайомих мають роботу, не пов’язану зі спеціальністю, яку здобували в університеті. Ігор Єфименко поділився своїми враженнями про два місяці стажування в Klitschko Foundation. Він наголосив, що варто використовувати можливості, які надають великі компанії студентам з мінімальним досвідом роботи. «Вже із другого дня ти виконуєш купу завдань і стаєш частиною проектів Фонду. Різниця між стажуванням і роботою відразу зникає.» За час стажування молодь здобуває перший професійний досвід і починає розуміти, чим хоче займатися надалі і в якому напрямку розвиватися. Громадські організації теж дозволяють активним студентам ініціювати і втілювати власні проекти.

Студент стає конкурентноздатним гравцем на ринку праці і може сам вказувати бажану зарплатню, коли вже володіє компетенціями і має за спиною 3-4 роки досвіду роботи. Роботодавці вважають вкаказані суми невиправдано високими і нерелевантними досвіду. Максим Немеш заперечує таку думку, бо впевнений, що молодь себе недооцінює. Потрібно розуміти, що зарплата – не єдиний стимул. Компанії, які поважають працівників, надають медичне страхування, можливість просуватися в кар’єрі і отримувати додаткові кваліфікації. Вони цінують дружню атмосферу в колективі і заохочують ініціативи.

«Слідуйте за мрією, працюйте, розвивайтеся і не бійтеся змінити професію», - підсумувала Олександра Чувакова, координаторка соціальних проектів «Майкрософт Україна». Студентам потрібно працювати зараз, щоб стати фахівцями вже завтра!