Що чекає на учасників Школи Успіху 2016?

Стартує 6-й сезон дитячого освітнього проекту «Школа Успіху». У липні 50 дівчат і 50 хлопців знайдуть нових друзів та запозичать досвід найуспішніших людей України.

Як реалізувати масштабний соціальний проект, які навички розвивати у сучасної дитини і що чекає на учасників "Школи Успіху 2016", розкажуть Аліна Носенко, виконавчий директор Фонду Кличко, та Анна Терлецька, менеджер проектів.

Що таке “Школа Успіху”?

Ганна Терлецька: “Школа Успіху” - це літній освітній інтенсив, що скерований на профорієнтацію дітей. Він не схожий на традиційний табір у розумінні дорослих, де діти тільки грають, веселяться та відпочивають. Ми щодня знайомимо їх з новими професіями та компаніями, вчимо розвивати власні таланти та йти до мети.

Хто працює з дітьми у таборі?

Ганна: Лектори та ментори-волонтери. Ми збираємо навколо себе однодумців, людей, які з нами на одній хвилі та готові працювати разом за ідею. Оскільки проект благодійний, у нас не передбачено гонорарів, натомість волонтери беруть участь нога в ногу з дітьми і отримуть такий самий об’єм знань та навичок. Менторами можуть стати хлопці та дівчата від 18 років, часто це учасники минулих сезонів “Школи Успіху” або стажери Фонду. Вони спілкуються з дітьми найбільше, перебувають з ними майже весь час. Лектори - практики-професіонали з різних царин - проводять заняття, які складають кістяк освітньої програми.

Чи запрошуєте ви психологів?

Ганна: Психологи в таких програмах необхідні. Особливо гостро ми відчули це в 2015 році, коли на проект вперше приїхав хлопчик з особливими потребами. У рідному містечку однолітки його не приймали. І спочатку атмосфера, де рівний дає знання рівному, а заняття проходять у легкій ігровій формі, була для нього стресовою. В таких  ситуаціях, звичайно, нам дуже допомагають психологи. Їхнє завдання - навчити дитину пристосовуватися до нового середовища та налагоджувати спілкування з іншими. Пояснити, що такий соціум, таке спілкування і є нормою, і не варто вважати нормальним попередній досвід.

У вас великий конкурс серед учасників, і з кожним роком кількість претендантів зростає. У кого більше шансів потрапити у “Школу Успіху”?

Аліна Носенко: Ми дивимось на те, кому найбільше потрібна участь в проекті. Як це відчути та визначити - питання достатньо суб’єктивне. Але є і об’єктивний бік - ми вважаємо, що потрібно давати шанс дітям, котрі живуть в маленьких віддалених містечках, де немає можливості розвиватися та реалізовуватися. Проблема нашої країни у тому, що у дітей мало уявлення про світ довкола. Вони до кінця не розуміють, що живуть в вік нових технологій, який стирає будь-які кордони. Є не тільки їхнє селище, область, країна - є цілий світ. Потрібно тільки захотіти охопити цей світ. Тому наша мета - показати дітям, що їхнє життя залежить від них самих, а не від того, де вони народилися.  

У цьому році ви вирішили зробити окремі програми для дівчаток та хлопчиків. Чим мотивували такий вибір?

Аліна: В першу чергу - різним рівнем розвиту у дівчаток та хлопчиків у 14-16 років. У цьому віці дівчатка, як правило, більш активні та соціалізовані. Друга причина полягає у тому, що в світі набирають обороти гендерні програми, які створені чітко під потреби групи. Ми хочемо поекспериментувати в цьому ключі, навчитися керувати гомогенним середовищем, а хлопчики та дівчатка - це дві кардинально різні групи. Прийнято вважати, що в силу біологічних особливостей у жінок не так багато можливостей. Коли перед ними виникають питання шлюбу, народження та виховання дітей, доводиться вибирати - “я роблю кар’єру” або “я буду хорошою мамою”. Ми хочемо надихнути дівчат розвиватися професійно і знаходити баланс між професією та особистим життям. У чоловічому таборі зробимо акцент на тому, що хлопці повинні бути соціально активними, а також вміти працювати руками. Не достатньо бути просто хорошим юристом, економістом чи політологом. От якщо ти політолог, який може вирізати стіл і продати його за тисячу євро або навіть виграти міднародний дизайнерський конкурс, шанси на успіх збільшуються у декілька разів.

Які зміни ви спостерігаєте у дітей за такий короткий термін перебування в Школі?

Ганна: Вони відкриваються з абсолютно різних боків, часом несподіваних для себе і тим більше несподіваних для батьків. Діти приїжджають в Школу з різних сімей, з різним достатком, світоглядом  та психологічними установками. Ми поважаємо ці особливості і робимо все, щоб дитина відчувала себе комфортно. В такій атмосфері учасники з кожним днем розкривають нові грані своєї особистості. І до кінця табору - це діти з променистими очима, готові йти до своєї мрії що б не було.

Коли закінчується “Школа Успіху”? Чи підтримують учасники контакт з Фондом, продовжують спілкуватися зі своїми друзями по табору?

Аліна: Концепція проекту полягає у тому, що він не закінчується ніколи, тому що діти приїжджають у свої міста, села та починають ділитися знаннями, які вони отримали в проекті. Вони проводять лекції, семінари, майстер-класи, об’єднуються та роблять власні регіональні проекти - від студії танців до туристичних програм. Таким чином ми отримуємо велику кількість прихильників, які поділяють нашу філософію. Зараз у нас більше 100 000 підписників у соціальних мережах. Діти постійно підтримують зв’язок як між собою, так і з Фондом. Дуже приємно спостерігати як учасники Школи з різних міст розвиваються. Освіта - це стратегічний процес. Ми закладаємо це зерно зараз, і з часом воно обов’язково проростає. Це і є інвестиція в майбутнє.

Які труднощі можуть виникнути під час реалізації проекту?

Ганна: Будь-який соціальний проект залежить від матеріальної підтримки, і в силу економічної ситуації в Україні, з цим досить складно. Але в часи соціальних змін в країні такі проекти, як “Школа Успіху” просто необхідні. Тому команда Фонду займається не тільки реалізацією проекту, а і фандрайзингом. Благодійність - це, в першу чергу, сталий розвиток, і якщо ми будемо працювати над проектами з року в рік, то зможемо зробити вагомий крок і в благодійності і в освіті.

Чи можуть методики вашої програми застосовуватися у традиційній школі?

Аліна: Вони повинні застосовуватися. Але є питання великого розриву між вчителями та учнями, оскільки в силу непрестижності та фінансової нестабільності професії серед вчителів мало молодих та активних спеціалістів. Гадаю, ми прийдемо до того, що зробимо табір для вчителів та батьків. Поки не налагоджений трикутник спілкування “дитина-вчитель-батьки”, не існуватиме успішної та впевненої країни. Що таке українська мрія? Це 42 мільйони бажань та мрій. Так само успішна країна - це 42 мільйони людей, котрі знають, чого вони хочуть у житті. І чим більше буде таких людей, тим безпечнішим та впевненішим стане наше майбутнє.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ

ШКОЛА УСПІХУ

Освітній онлайн-проєкт про навички 21 століття для підлітків, які хочуть стати змінотворцями у своїх громадах.

  • 10 проєктів вже проведено
  • 1426 дітей взяли участь
  • 313 локальних проєктів проведено
Детальніше про проект