На одній хвилі: як організувати команду мрії?

У чому криється успіх командної роботи і як зробити так, щоб разом з реалізацією спільної мети кожен встиг розкритись? Цікаво? Нашим стажерам 8.0 теж. Саме тому тренінг з командної роботи для них провела Наталія Теслюк – інструктор з особистісного розвитку та роботи з командами з досвідом понад 9 років. Читай поради Наталії у статті.

«Існує думка, що, тільки-но потрапивши у колектив, одразу можна зрозуміти: це команда чи просто група людей» – з таких слів розпочинає тренінг Наталія Теслюк і одразу отримує зацікавлені погляди усіх присутніх. Невже це так легко? І як в такому випадку перевтілитись із людей, які працюють в одному офісі на тих, хто разом рухається до спільної мети?

Пропонуємо ознайомитись з порадами, які допоможуть досягти якісних результатів у командній роботі.

Команда складається з двох, однаково важливих компонентів: особистого та спільного. Під особистим розуміємо кожного члена команди як індивіда, наділеного унікальним набором талантів та здібностей. А загальне означає, що у них є спільна мета, енергія, кожен готовий підставити своє «плече» однодумцеві. Це саме той компонент, що відрізняє команду від групи людей.

Тому спершу варто пізнати себе. Розпочни з простої вправи: запиши на аркуші 3 таланти, якими готовий поділитися з командою для результату. Ти можеш вміти легко комунікувати з незнайомцями або віртуозно організовуєш дозвілля для компанії друзів – усе стане у пригоді. Усвідомивши, яка ти людина, тобі вдасться уникнути більшості суперечок у колективі, а також віднайти людей, з якими буде комфортно працювати.

Якщо уявити, що твоя команда та її завдання – це човен з пунктом призначення, Наталія радить поставити собі багато запитань ще до того, як вирушиш у подорож. Зрозумій, навіщо тобі ця поїздка, що ти готовий зробити, аби вона пройшла якнайкраще. Ще важливо поміркувати, що ти вже зробив для того, щоб вирушити. Якщо ж конкретизувати, то тобі необхідно усвідомити мету усієї команди. Вона обов’язково має надихати тебе й інших, бути для вас викликом, впоратись з яким ви зможете лише згуртовано. А інакше, який у цьому сенс?

Ніколи не думав, чому ідеальною кількістю членів команди вважається число від 5 до 7, максимум 12? Чому багато прикладів з історії та кінематографу можна знайти саме з такою кількістю учасників? Д'Артаньян і три мушкетери, 12 друзів Оушена тощо. Справа в тому, що саме з такою кількістю людей тобі буде комфортно обмінюватись енергією. Тому у третьому пункті радимо тобі бути відкритим до своїх товаришів. Розмовляйте про те, що хвилює, та обговорюйте те, що вдалось добре. Якщо є бажання, діліться також особистими переживаннями та радощами. Усе це – зближає.

Будь-яка команда нагадує живий організм, бо, подібно до нього, переживає декілька стадій на шляху до становлення. Ти маєш бути готовий до того, що після формування команди з абсолютно незнайомих людей можуть розпочатися конфлікти чи «шторм», що означає конкуренцію та з’ясування стосунків. На цьому етапі схожа взаємодія, за словами тренера, є навіть корисною, адже дозволить розставити акценти у роботі кожного. Тож, четвертою порадою буде усвідомити, що конфлікти – це нормально.

Якщо ж ти прочитав усе це з думкою, що командна робота – не те, де ти зможеш коли-небудь реалізуватись, то п’ятий пункт саме для тебе. Пропрацювавши у корпорації і консалтингу, провівши десятки командних тренінгів для компаній, Наталія впевнено говорить – не існує не командних гравців, проте не всі команди підходять кожному. Інколи встановлені правила не влаштовують тебе. Наприклад, щонедільні звітності вбивають твій інтузіазм або ти не готовий ділитись особистим життям з колегами. Але в будь-якому разі знайдеться команда, у якій буде комфортно саме тобі. І тоді навіть найнекомандніший гравець у команді зробить більше, ніж міг би сам.

 

Корисні джерела від Наталії:

Книги, запропоновані нижче можна придбати в офісну бібліотеку, проте за посиланнями ви з легкістю зможете ознайомитись з ними онлайн.

1. «Трансформація бізнесу» Пол Госсен. Книга з питаннями, що допоможе правильно сформувати як особисту, так і командну мету. 

2. «Створення команди» Клаус Фопель. Книга, яка стала зібранням психологічних ігор та вправ, спрямованих на співпрацю членів команди.

3. Хочете подивитись фільм про злагоджену командну роботу – усі частини «Друзів Оушена» до вашої уваги.

 Головне, запам’ятай: якщо хочеш йти швидко - йди один. Але якщо хочеш далеко - іди з командою. З командою твоєї мрії.

Автор: Олена Зубова, стажер 8.0