#історії2018 Як технології надихають сортувати відходи

До сортування сміття долучаються всі, хто дбає про планету та хоче зробити її чистішою. В час активного розвитку технологій це можна зробити набагато швидше та ефективніше. Ростислав Дескалюк, учасник проекту Zero Waste School розвиваває культуру сортування сміття у свої громаді, знає про сучасні розробки та хоче створити свої власні вже у 14 років. Читайте і надихайтесь його історією у статті.

Якщо хочете сортувати сміття, але не знаєте, з чого розпочати, не переймайтеся: невдовзі смартфон підкаже. Наводиш телефон на предмет — і дізнаєшся, в який контейнер відправити сміття. Перші такі розробки вже існують, а до подальших має намір долучитися Ростислав Даскалюк із селища Глибокої, що в Чернівецькій області. Нині він дев’ятикласник у місцевому ліцеї.

Цього року Ростислав разом із трьома однокласниками, вчителями та директором ліцею став учасником проекту Zero Waste School. Гуртом заповнили заявку, записали відео, на якому показали, як сортують сміття у школі та чому, власне, це роблять.

Показувати було що. На території Глибоцького ліцею стоять контейнери для роздільного збору сміття, учні сортують папір, пластик, батарейки. Старшокласники проводять для молодших заходи, де розповідають, як споживати відповідально, пояснюють, чому не можна спалювати сміття та як його натомість переробляти. Так триває вже три роки.

Учасники проекту рушили до Києва на  триденний тренінг. Отриманими знаннями згодом ділилися у себе вдома. Першого дня всі слухали про принципи сортування, а наступного вирушили на місцевий стадіон, щоб навести лад.

Ідея сортувати сміття  розрослася на всю Глибоку. Після Zero Waste School селище стало помітно чистішим. Долучилася мерія: оплатили поїздку учасників на тренінг до Києва, допомогли з прибиранням. У місті з’явилися контейнери для скла і паперу.

Результатом стало, зокрема, і те, що Глибоцький ліцей тепер отримає компресор для компостування пластику від Klitschko Foundation — учні поліпшать техніку збору, адже спресованого пластику можна зібрати більше.

Ростислав дізнається про те, як завдяки інформаційним технологіям можна очистити довкілля. Хлопцеві припала до душі ідея, як смартфон може розпізнати вид сміття. Подумує розробити щось подібне самостійно. А поки що вивчає мови програмування, ходить до магазину із сумкою з тканини, оминає целофанові пакети й пластикові пляшки у супермаркетах.

— Що більше людей правильно викидатиме відходи, то чистішою буде земля для наступних поколінь, — міркує Ростислав.