#історії2018 Чому без обміну аргументами неможлива демократія

Львівський школяр Ярема-Лука Єлейко «переговорив» 23-х хлопців і дівчат із різних країн — у вересні цього року він переміг у фіналі молодіжних дебатів у Братиславі. Учасники дискутували на різноманітні теми: від заборони пластику до впливу уряду на медіа. І в кожній Ярема найбільше переконував суддів.

Ярема, учень спеціалізованого ліцею №28 у Львові, дізнався про конкурс від вчительки німецької Марії-Анни Височан. Зосередився на опрацюванні тем та технічних навичках. Потрібно вивчити тему з усіх боків. Адже на дебатах може випасти захищати як позицію «за», так і «проти» — про це учасник дізнається перед самим початком.

Проте не досить мати в запасі аргументи — потрібно ще переконливо їх висловити, показати себе на сцені. Тому ще більше слід попрацювати над структурою виступу, акцентами в промові, жестикуляцією.

До дебатів найбільшою сценою в житті Яреми була шкільна.

— Виступи на концертах у ліцеї не порівняти зі стресом на дебатах. Спершу неймовірно хвилювався, але потрохи загартовувався. Стрес, який відчуваєш, можна трансформувати у відчуття бойової готовності, — розповідає школяр.

Крок за кроком хлопець долав усі відбори, проведення яких в Україні підтримує Klitschko Foundation. Після того, як Ярема став найкращим дебатантом у своїй школі, пішов на міські змагання. Там теж виявився фаворитом і удостоївся дебатувати на регіональному рівні, де став одним із восьми школярів, які поїхали на тиждень до Берліна. Там учасники разом із тренерами поліпшували навички дискутувати. Затим конкурсантів чекав півфінал в Україні. Після цього залишилося четверо учасників, які брали участь у всеукраїнському фіналі. На ньому вибрали двох найкращих, які й представляли Україну у міжнародних дебатах. Серед них і Ярема.

Він змагався з представниками дванадцяти країн — по двоє учасників із кожної. Етап за етапом — учасників залишалося все менше, аж поки четверо найкращих опинилися у фіналі. Ярема й тут обійшов усіх.

Дебати для хлопця стали не лише нагодою проявити ораторські здібності, а й познайомитися з багатьма людьми, побувати у нових країнах. Так німецька мова й мистецтво дискутувати зробили світ Яреми-Луки Єлейка ширшим.

— Дебати просувають демократію, бо вчать слухати чужі думки і зважати на них, — вважає Ярема.