#історії2017 Три хвилини і три слайди, щоб переконати

Falling Walls Lab Kyiv - це міждисциплінарна конференція для молодих науковців та стартапів. Вони мають можливість представити всьому світу свої ідеї в науковій, соціальній, виробничій та бізнес сферах. Юрій Заремба - переможець проекту 2017. Як він представляв стартап у Берліні, а також правилами боротьби за свою мрію він поділився з нами. Читайте більше у статті.

Мене звати Юрій Заремба. Я був учасником конференції Falling Walls Lab Kyiv 2017 року. До того обіймав посаду юриста 6 років в одній з провідних компаній України AVELLUM. Навіть був рекомендованим юристом в Україні за міжнародними рейтингами. Потім усе кинув для того, щоб разом зі своїм братом заснувати стартап АxDraft, який автоматизує роботу з документами. Також ми вирішили створити соціальний проект – AxDraft Business. Саме його презентували на Falling Walls. Суть концепції – ми беремо документи, підготовлені провідними юридичними компаніями України, які потрібні малому і середньому бізнесу, автоматизуємо їх і розміщуємо на нашій публічній платформі,  яка доступна будь-кому з мобільного пристрою. У результаті, кожен може підготувати якісний пакет юридичних документів за 5-10 хвилин.

Від організаторів іншого проекту, у якому я брав участь раніше, отримав розсилку, в якій пропонували податися на український етап Falling Walls. Говорили про те, що шукають амбіційні проекти, які можуть зробити вплив на суспільство. Якраз за два тижні до цього я думав, що варто створити безкоштовну соціальну платформу для людей. Все зійшлося, і я подав анкету на участь. Раптом мені дзвонять вже після дедлайну організатори, запитують, чи не передумав. Я був впевнений, що вже точно не пройшов. Виявилось, ще за день до того мені прийшла відповідь, але стався якийсь збій, і я реально не отримав листа. Якби менеджерка не була такою наполегливою, ніколи б не потрапив на Falling Walls Lab Kyiv 2017.   

На українському етапі наш проект отримав друге місце, і разом з переможцем ми поїхали у Берлін на фінал конференції. Falling Walls у Берліні залишив свої спогади. Рівень організації в Україні був значно вищим, але Берлін компенсував враження зустрічами з цікавими особистостями з усього світу! Нобелівські лауреати, які діляться своїми ідеями, або просто люди, які знаходять креативні рішення глобальних проблем. Наприклад, на всі бейджики було прикріплено невелику білу кульку з пластику. Я думав, що це для зручності. Виявилось, що пластик цей із острова, який раніше був справжнім раєм, а тепер гине від сміття. Ця кулька з пластику омита водами океану. Зазвичай я викидаю бейджі з конференції, але не цей. Думка про те, наскільки сильно людська діяльність впливає на природу, тепер резонує в мені. Falling Walls у Берліні – це найкрутіша наукова конференція.   

Для популяризації нашого проекту Falling Walls супер допомогло! Одразу відчув себе телезіркою. Ти виступаєш на сцені, як Стів Джобс чи Ілон Маск, а потім купа журналістів хочуть поспілкуватися з тобою і дізнатися більше про проект. Після участі запрошували на радіо, став більш впевнено приходити на зустрічі і спілкуватися з медіа.  

Завдяки участі у проекті Klitschko Foundation я отримав запрошення на найбільшу у Східній Європі інвестиційну конференцію. Це надзвичайно крута можливість як для мого особистісного і професійного розвитку, так і для проекту.  

AxDraft Business став реальним через два тижні після виступу на Falling Walls. Нашим проектом скористались вже більше 500 разів. Нещодавно у підтримку Міністерства юстиції  ми додали пакет документів для оренди землі. Вони дозволили робити електронну реєстрацію таких договорів, а ми забезпечуємо це швидко і автоматично. Кожен примірник буде автоматизованим.  

Чи важливо отримати перше місце на Falling Walls? Чи говорить це про те, що ваша ідея краща за інші? Насправді ні. Я впевнений, що моя не була ліпшою, аніж людей, які не поїхали до Берліну. Мій успіх полягав у тому, що я вже реалізував проект і мав перші результати. Не менш важливо, що, як юрист, я умію виступати перед публікою. Багато ідей корисніші за мої. У майбутньому, сподіваюсь, буде більше проектів на Falling Walls, які покликані змінити світ, покращити життя людей навколо. Важливо, щоб це було не тільки на словах. Варто приходити з прототипом, тоді значно більше шансів на перемогу. Варто навчитися швидко і чітко розповідати власну ідею, обов’язково емоційно. У тебе лише три хвилини і три слайди, щоб переконати, що саме це переверне світ на краще.

У мене є цілі по соціальній платформі, а є цілі по бізнесу. Стосовно останнього – досягнути показників у 200 постійних платних користувачів, розпочати роботу на європейському ринку, зараз ведемо переговори для розширення. Якщо говорити про соціальний проект – то це короткотермінова ціль. Прагну якнайшвидше популяризувати стартап серед споживачів, тому зараз активно спілкуюсь з медіа, залучаю підтримку. Коли ресурсом до кінця року скористається більше 10 000 людей, тоді відчую, що ми зробили дійсно щось вартісне.

У мене є мрія стати президентом. Це довгострокова перспектива, але я працюю в цьому напрямку дуже давно. З огляду на це будую свою кар’єру і бізнес прозоро, завжди плачу податки, працюю тільки офіційно. Для мене це важливо, адже такою я бачу і Україну в майбутньому. Переконаний, що люди перестануть вірити пустим обіцянкам і почнуть аналізувати. Перший крок – створити чесний суд і правоохоронні органи. Тільки після цього можна зайнятися технологіями і бізнесом. Але ми все ніяк не зробимо цей перший і вирішальний крок. Треба вірити у майбутнє, тоді все вийде.

“Боротися за свою мрію” перш за все означає дисципліну. Кожного ранку у тебе є два варіанти: полежати ще 15 хвилин або піднятися і почати діяти. Нещодавно впровадив у свій графік корисну і популярну звичку – застеляти своє ліжко, це моя перша справа щодня. Підтвердження того, що ти організований і дисциплінований. Якщо сьогодні не застелив ліжко, бо погана погода, запізнюєшся на пари чи на роботу, програєш самому собі, зраджуєш мрію.  

Другий важливий момент – воля. Часто все валиться з рук і ти втрачаєш орієнтири, але маєш бути сильним і не повернутися у свою комфортну зону. Це мій особистий досвід, тому що покинути успішний юридичний бізнес і піти в приватний – це ніби знову бути студентом. Вагомий і важкий стрибок для мене. Треба вчасно усвідомити, що щось не виходить, бо ти доклав замало зусиль, а потрібно удвічі більше. Ось в такій ситуації важливо не піддатися спокусі повернутися у минуле, там де комфортно, переконати себе, що все вийде. Допомагає бачення довгострокової перспективи.    

Більшість стартаперів мріють зробити продукт, продати його за 10 мільйонів доларів, жити на березі Каліфорнії, а потім приїздити до України і розказувати, який він класний і успішний. Хіба в цьому є сенс? Це покращило чиєсь життя? Усі продукти, орієнтовані на загального споживача, виграють на людських слабкостях. Я не бачу в цьому нічого достойного. Коли ти будуєш щось хороше і тривале, коли змінюєш життя людей – це має значення.