Як вчитель фізичного виховання бореться за мрії своїх учнів

У XXI столітті не доводиться вирушати у навколосвітні пошуки супергероїв, бо, виявляється, вони зовсім поруч. Вони не носять плащі і не мають екстраординарних здібностей, але все одно їм вдається щодня допомагати світу ставати кращим. Ці люди — вчителі. Ми дізнались у вчителя фізичного виховання як це щодня боротися за мрії своїх вихованців і ламати стереотипи.

Дмитро Лазебний-Чоловський вчитель фізичного виховання із 11-річним досвідом. Протягом років роботи у сфері викладання він здобув чимало нагород та взяв участь у багатьох проєктах: Заслужений вчитель України, вчитель-методист, вчитель вищої освітньої категорії, Вчитель року-2018, учасник проєктів Klitschko Foundation «Посилка успіху» та «Football for everyone». Лиш недавно Дмитро був спікером на Всеукраїнській Інтернет-конференції «Організація освітнього процесу в умовах дистанційного навчання»

Крім цього, Дмитро має звання «Майстер спорту України» з академічного веслування та є кандидатом у майстри спорту з плавання та легкої атлетики. А ще він був волонтером проєкту Kids Autism Games, який мав на меті влаштувати регулярні тренування для 60 дітей з аутизмом.

Дмитро ще під час навчання в університеті почав працювати у Київській спеціалізованій школі №216 з поглибленим вивченням англійської мови Оболонського району м. Києва. Там вчителює і досі. Пробував себе у тренерстві гандбол, шахи, стрільба, тренажерний зал, дитячий фітнес. Згодом зрозумів, що викладання у школі це його покликання, не уроки від дзвінка до дзвінка, а такий стиль життя. Дмитро настільки захоплений своєю роботою, що нерідко його можна побачити у школі і в 7 ранку, і в 10 вечора. Дмитро постійно планує свою роботу, кожен день, тиждень, місяць. То він розробляє уроки, то працює над проєктами, то експериментує з методиками викладання. Такий його звичний темп життя.

Дмитро переконаний, що суперсила кожного вчителя це його світогляд і вміння знаходити підхід до учнів через спілкування, правда при умові, якщо для людини вчителювання це справді покликання. 

Кожен вчитель це також і борець зі стереотипами. Всі звикли вважати, що вчитель фізичного виховання це «фізрук», в суперстарому одязі, з витянутими колінами, не може і речення зв’язати, має шкідливі звички і чого ж він може навчити тих дітей, спорт це ж не математика чи англійська, не такий вже і важливий той урок! Але Дмитро своїм прикладом доводить протилежне. Часто люди дивуються Дмитру і не можуть повірити, що картинка «фізрука» у їхніх головах не відповідає реальності, а уроки фізичного виховання це не тільки коли хлопці всі 45 хвилин ганяють футбол, а дівчата на скакалках займаються, а застосування різноманітних методик, підбірки вправ, нові спортивні ігри тощо.

Дмитро Лазебний-Чоловський намагається через свої уроки показати, що кожен з його учнів та учениць має таланти — хтось чудовий командний гравець, інші мають потенціал в одноосібних видах спорту тощо. Вчитель допомагає розкрити їх і побачити красу світу через спорт і рух. 

У своїй роботі Дмитро часто наражається на гнів, жорстокість та непорозуміння як і серед дітей. Усе це є частиною життя його учнів і поза уроками в школі, тож він різними методами та способами намагається донести до учнів, що не потрібно піддаватись таким негативним якостям, а потрібно розвивати у собі толерантність та повагу до інших. 

Щоб дізнатись для себе нову інформацію з теми дискримінації, Дмитро вирішив подати анкету на проєкт «Football for everyone» від Klitschko Foundation.

Проєкт дав Дмитру цікаву інформацію та натхнення. В цьому році чоловік планує вступати в аспірантуру і думає писати роботу про дискримінацію за гендерною ознакою на уроках фізичного виховання, тож досвід участі у проєкті став гарною нагодою здобути нові знання з теми. 

Крім того, Дмитро реалізував свій власний проєкт. У ньому він зібрав учнів 10 класу, студентів, які навчаються на 4 курсі і практикантів-психологів з кафедри фізичного виховання та методики спорту Київського університету ім. Б. Грінченка. Проєкт був присвячений темі гомофобії та трансфобії в суспільстві та гендерній рівності у спорті. Учасники проєкту також розробили власні правила для підтримки толерантності та взаємоповаги один до одного. 

Насправді це не перша така ініціатива Дмитра. Він постійно в пошуку можливостей для професійного зростання і любить сам ініціювати власні проєкти, майстер-класи, вебінари! Так, наприклад, Дмитро має власний You Tube-канал, який створив 4 роки тому. Канал був створений для реалізації дистанційної освіти, впровадження особистих та шкільних проєктів. Дмитро вірить, що його канал є корисним для вчителів, які в пошуку способів вдосконалення власних уроків, чи батькам, які шукають онлайн-уроки для своїх дітей. До речі, за весь цей час кількість переглядів каналу Дмитра становить понад 70 тисяч і це не може не вражати!

Дмитро розуміє, що всі його дії мають наслідки, а тому намагається, аби ефект від його роботи був позитивним, бо лише так можна зробити світ навколо кращим. 

Зараз Дмитро має мрію і дуже вірить, що цього року вона втілиться в реальність він поведе своїх учнів у похід українськими Карпатами. І ми віримо, що йому це вдасться зробити!