Як школярі із Херсону навчалися сортувати відходи у Zero Waste School

Рік тому Klitchko Foundation за підтримки Фундації Coca-Cola розпочали проект Zero Waste School.

Учасники з 50 шкіл України отримали можливість пройти навчання у м. Київ та дізнатися про культуру сортування відходів. Нині вони є амбасадорами змін у своїх спільнотах, допомагають іншим стати еко-свідомими та заохочують до організації нових власних проектів. Історією успіху та своїми враженнями від участі ділиться Ольга Демченко — вчителька біології Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №32 Херсонської міської ради.

«Подати заявку на участь у проекті нас підштовхнуло прагнення дізнатись, як перейти від народження ідеї до її реалізації. Разом з тим, я мала потаємну мрію — знайти кошти на телевізор, щоб показувати дітям презентації та відео. Сповнені амбіцій та надзвичайного бажання ми, зібрали команду, записали відео та подали анкету. А вже через тиждень отримали повідомлення, що нас обрали для участі в проекті. Радість була безмежною!

Три дні тренінгу у столиці були надзвичайно продуктивними. Ми пройшли тімбілдинг, завдяки якому зрозуміли, що згуртована  команда — це рушійна сила у вирішенні спільної проблеми. На модулі з управління проектами, нас навчили не тільки основним  етапам  планування власного проекту, але й як співпрацювати з учнями, вчителями, представниками влади та мешканцями міста. Також ми оволоділи навичками фандрайзингу, дізналися, як можна отримати фінансування на впроваджувати громадські ініціативи. Останнього дня з нами поділились своїм досвідом спікери — провідні еко-активісти.

Коли ми повернулись із Києва, наш проект був вже спланований, але все ж складно було зрозуміти, з чого почати.  Перш за все ми створили спільноту у Facebook під назвою Zero Waste School Херсон. Вона стала дієвою платформою і засобом для поширення нашої ідеї — проведення дводенного проекту Zero Waste Day. У травні в нас була можливість поділились отриманими знаннями та навичками з учнями та вчителями у нашій школі. І вже тоді ми  відчули підтримку. Діти із радістю розповідали про ініціативу батькам та залучили їх до проектної роботи. Згодом до нас приєдналися мешканці міста та стали також частиною проекту.

У вересні ми провели Zero Waste Day та всі разом організовано прибрали околиці міста. Протягом всього цього процесу складно було не помітити захват учасників від ідеї сортувати сміття. Результат величезної роботи був очевидним. Але на цьому зупинятися не було бажання і з‘явилася нова мета - прибрати узбережжя моря. Для початку нам необхідно було зібрати кошти на поїздку автобусом. Ми розпочали пошук партнерів та спонсорів, яким би сподобалась наша ідея. Найважче було подолати психологічний бар’єр, а саме зробити перший крок - звернутися із запитом. Але знаєте, як кажуть: коли чогось дуже хочеш, тобі і небо допомагає. А тим паче, коли на досягнення мети спрямована енергія усієї команди. І, ви не повірите, майже всі до кого ми зверталися, були готові надати підтримку. Кав’ярня - тістечками, магазин - винагородою за найбільшу кількість зібраних відходів. Завоювати довіру та підтримку інших, мабуть, допомогли усвідомлення кінцевої цілі і вже наявні успішні результати роботи.

Прибирання на узбережжі настільки сподобалось дітям, що вони готові це робити постійно. Я, в свою чергу, дізналась про міжнародний конкурс (з грошовими преміями у разі перемоги) щодо захисту Світового океану «Rising Tide Award». Пройти повз таку можливість команда не змогла, адже для нас як не як важливо захистити узбережжя і власне Чорне море від відходів. Ще у червні всі разом зняли відео і в січні нам прислали листа із повідомленням про те, що нас обрали лауреатами премії. Було так приємно усвідомити, що саме наше відео вирізнилось із більше ніж 2750 заявок із всього світу. Тому головне – працювати і не зупинятися на досягнутому. Попереду – лише більше досягнень і мотивації творити зміни, щоб зберегти планету. Для мене, як вчителя, важливо надавати ціннісні орієнтири учням, адже саме вони згодом передадуть свої навички та знання послідовникам. А якими вони будуть,  залежить тільки від нас і від наших дій тут і зараз.

Після звіту про проведену роботу ми дізнались, що наша школа стала переможцем у проекті Zero Waste School, і завдяки  Klitschko Foundation у нас з’явився прес для відходів. Як результат нашого ентузіазму та активності, у рамках державної програми Нова українська школа нас забезпечили не просто телевізором, а цілим кабінетом з біології. Нині у школі сучасно облаштований клас з інтерактивною дошкою, проектором, сенсорними ноутбуками, мікроскопами, купою приладдя і навіть скелетом. Одним словом з усім, про що тільки можна мріяти.

"Завдяки таким проектам ми сформували висновок, яким хочемо поділитися: стукайте і вам відкриють, творіть зміни та вони перетворяться на результат на очах. Все починається із маленького першого кроку."

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ

ZERO WASTE SCHOOL

Освітній екопроєкт, покликаний розвивати культуру сортування відходів у школах та громадах і популяризувати екодружній спосіб життя.

Детальніше про проект