Гід українською благодійністю

Сьогодні благодійністю займаються багато українців. Ми ходимо на благодійні концерти і пікніки, робимо грошові перекази, даємо милостиню, репостимо записи в соцмережах. Але все одно залишаємося в кінці світового рейтингу благодійності. До дня благодійності журнал Pink зробив спецвипуск, щоб кожен українець міг підтримати ту організацію, яка йому більше імпонує.

Щороку Charities Aid Foundation публікує всесвітній індекс благодійності, який показує, наскільки активно населення тієї чи іншої країни займається допомогою іншим людям. Два роки поспіль в рейтингу лідирує М'янма.  Минулого року Україна вперше за 10 років досліджень вибилася на 89 позицію рейтингу. Наші сусіди - Білорусь і Росія, зайняли 103 і 129 місця відповідно. 

У 2016 році ми знову скотилися, і цього разу аж на 106 місце (найгірший показник України за останні 4 роки). Білорусь зайняла 100 місце, а Росія - 126. Однозначно назвати причину зсуву України в рейтингу складно - ми не стали менш милосердними, економічна криза нікуди не поділася, а довіра до благодійних організацій все ще хитка.

В Україні зареєстровано 15 тисяч благодійних організацій. Між їх чисельністю і кількістю благодіянь зв'язку не шукайте, адже відкрити щось, що підпадає під юридичне визначення «благодійний фонд» нескладно. Від вас потрібно:

  • паспорт, ІПН засновників, органів управління фондом
  • назва українською, російською, англійською мовами
  • юридична адреса
  • побажання до статуту
  • 2000 гривень і 1-3 дні

Ось і виходить, що фондів - значна кількість, місце в рейтингу благодійності - 106-е, а тих, хто потребують допомоги не стає менше.

Чесна благодійна організація максимально відкрита для громадськості. Зайшовши на її сайт, ви напевно знайдете документацію і розділ звітності. Фонди, що пройшли акредитацію, знаходяться в базі фандрайзингової платформи "Українська Біржа Благодійності" (УББ).

 

ПОМОЩЬ ДЕТЯМ

Таблеточки

У 2011 році Ольга Кудиненко вигадала волонтерський проект "Таблеточки", а через два роки разом з однодумцями заснувала однойменний благодійний фонд. Сьогодні «Таблеточки» - найвідоміший незалежний український благодійний фонд, який захищає інтереси онкохворих дітей. Від точкових проектів адресної допомоги фонд перейшов до системних змін в українському законодавстві. Команда «Таблеточок» збирає кошти на лікування малюків, допомагає відправити їх на лікування за кордон, а також проводить волонтерські заняття в онкогематології Охматдиту і в Київському дитячому обласному онкодиспансері. Серед активностей - арт-терапія для дітей, майстер-класи і навчальні заняття. Про те, чому допомагати хворим дітям непросто, розповіла директор зі зв'язків з громадськістю та державними органами "Таблеточок" Ірина Литовченко:

«Ми працюємо з емоційно чутливими категоріями людей. Наші підопічні, їхні батьки і навіть лікарі знаходяться в постійному стресі, і у кожного з них виробляються свої захисні реакції: діти можуть впадати в депресію і вередувати, емоції батьків варіюються від стану люті до повної апатії, а лікарі стають байдужими і відстороненими від своїх пацієнтів. Нам же необхідно підтримувати постійний баланс і пам'ятати, що ми працюємо на благо дітей, а значить, жоден дорослий не повинен вплинути на наші рішення і нашу роботу.

У нашої команди є внутрішня мантра, про яку ми пам'ятаємо щодня: ми не всесильні. Ми не можемо гарантувати батькам одужання дитини. Ми не можемо обіцяти, що все буде добре. Наше завдання - зробити все можливе, щоб у дитини був шанс на одужання».

Фонд створив онлайн-платформу , на якій можна стати частиною великого доброї справи, запустивши кампанію допомоги.

Допомогти просто: заповніть форму на сайті.

 

Фонд Кличко

У 2003 році Віталій і Володимир Кличко заснували благодійний фонд, головною місією якого став розвиток нового покоління українців, які ведуть здоровий спосіб життя і здатні критично дивитися на світ. Для цього Фонд реалізує ряд проектів в сфері спорту, освіти і науки, залучаючи гранти міжнародних організацій та підтримуючи партнерські відносини з бізнесом. За 14 років діяльності фонду 550 тисяч дітей взяли участь в проектах. «Борись за свою мрію!» - закликає гасло Фонду Кличко. Команда фонду вірить, хто вміє мріяти, перетворювати свої мрії в цілі і готовий боротися за них, обов'язково досягне успіху.

У Фонді Кличко кажуть, що на карті благодійників України організація виділяється тим, що працює з майбутнім. Вони розвивають стратегічну благодійність, яка вирішує соціальні проблеми не тут і зараз, але підходить системно, працюючи з причинами цих же проблем і запобігаючи появі нових.

Аліна Носенко, директор Фонду Кличко, поділилася, якою повинна бути ефективна благодійність, щоб суспільство, на благо якого вона працює, їй довіряло:

"Ми віримо в те, що саме прозорість і відкритість неприбуткових фондів і організацій формує довіру до благодійності в суспільстві. Фонд Кличко вивчає світовий досвід і застосовує успішні практики в реалізації проектів і веденні адміністративних справ. Кожен бажаючий може ознайомитися з фінансовою інформацією про нашу діяльність і статутними документами на сайті. Високі стандарти є принциповими для благодійників".

Допомогти просто: підтримайте проекти фонду.

 

Даун Синдром

У 2003 році батьки дітей з синдромом Дауна заснували всеукраїнську благодійну організацію «Даун Синдром». Організація бере участь у вдосконаленні нормативно-правової бази щодо дітей з синдромом Дауна та проводить просвітницьку роботу серед педагогів, намагаючись розвіяти міф про слабку здатність до навчання у дітей із зайвою хромосомою.

Допомогти просто: напишіть на пошту [email protected]

 

Фонд допомоги онкохворим дітям «Краб»

«Краб» - ініціатива батьків, чиї діти лікувалися у відділенні дитячої онкології Національного інституту раку. Фонд покращує побутові умови у відділенні, надає допомогу сім'ям, друкує літературу для батьків, закуповує медикаменти і обладнання.

Допомогти просто: напишіть на пошту [email protected]

 

Свічадо

Благодійний фонд "Свічадо"допомагає Охмадиту, дитячим лікувальним закладам та неонатальним центрам України, а також конкретним дітям.

«Ще в середині 2000-х ми з другом почали допомагати лікарні Охмадит», - розповідає засновник "Свічадо" Ярослав Ярославський. - «У цій лікарні працювала моя мама, і я спостерігав, як лікарі рятують життя, незважаючи на брак медикаментів і обладнання та неідеальність системи охорони здоров'я. Але в якийсь момент ми зрозуміли, що хочемо допомагати більше, і в 2011 році створили «Свічадо». Як не дивно, часто палиці в колеса наших проектів волею-неволею вставляють лікарі, батьки та чиновники. Деякі лікарі, боячись кари згори (керівництва, а ви про кого подумали?), не говорять, що у них закінчилися витратні матеріали і не звертаються до благодійних організацій за допомогою. А ціна такого мовчання - життя дитини. Часто допомога від держави у вигляді обладнання та витратних матеріалів через корупцію так і не приходить до дітей. Або приходить, але або не вчасно, або не та, яка необхідна за протоколами».

Допомогти просто: дізнайтеся про це на сайті .

 

Партнерство “Кожній дитині”

Партнерство "Кожній дитині" захищає права дітей в Україні. Їх проекти допомагають сім'ям, суспільству і країні забезпечувати право кожної дитини жити і виховуватися в повноцінній сім'ї.

Допомогти просто: напишіть лист на [email protected]

  

School Angels

Громадянська ініціатива «School Angels» забезпечує взаємодію шкіл і успішних людей. Учасники проекту переконані - кожен, хто домігся успіху в професії і життя, повинен поділитися досвідом з учнями, їхніми батьками та викладачами шкіл. Такий досвід допомагає позбутися від страху помилок і надихає на роботу над собою та нові звершення.

Допомогти просто: якщо у вас є досвід, яким ви готові поділитися, заповніть анкету .

 

ДОПОМОГА ПЕНСІОНЕРАМ

Давай допоможемо

Морально і матеріально самотнім пенсіонерам допомагає Міжнародний благодійний фонд «Давай допоможемо». Команда відвідує своїх підопічних, передає продукти і предмети гігієни, допомагає купити ліки. Також фонд надає підтримку дітям-сиротам, хворим людям і бездомним тваринам.

Допомогти просто: заповніть анкету.

  

«Жизнелюб»

Благодійний проект «Жизнелюб» допомагає людям поважного віку радіти життю і цікавитися ним.

Допомогти просто: зв'яжіться з проектом Facebook.

  

ДОПОМОГА ПЕРЕСЕЛЕНЦЯМ  ТА СОЦІАЛЬНО НЕЗАХИЩЕНИМ ЛЮДЯМ 

Кожен може допомогти 

Платформа «Волонтерська сотня», що з'явилася у 2014 році,  сьогодні стала Міжнародним благодійним фондом "Кожен може допомогти". Фонд працює над системою охорони здоров'я, реалізацією програми допомоги постраждалим від військових дій і розвитком культури благодійності.

Допомогти просто: дізнайтеся про це на Facebook.

  

Центр Зайнятості Вільних Людей

Жителям України, які стали жертвами політичних репресій, військових дій і складної економічної ситуації, через які вони втратили роботу і потребують допомоги, допомагає працевлаштуватися Центр Зайнятості Вільних Людей. Ця громадянська ініціатива потребує добровольців, які будуть допомагати кандидатам у профорієнтації, складанні резюме, підборі вакансій.

Допомогти просто: заповніть анкету тут .

 

Допомога заради майбутнього

Благодійний фонд «Допомога заради майбутнього» допомагає нужденним і важкохворим дітям, надаючи благодійну матеріальну, медичну, соціальну, психологічну, правову та інформаційну допомогу.

Кирило Озірний, директор і засновник фонду:

"Фонд вже давно за офіційним договором про співпрацю опікується НДСЛ "ОХМАТДИТ", ми реалізували багато спільних проектів. Купили і подарували відділенню неонатології апарат СРАР-терапії за 580 720 гривень, передали ліків для відділень онкології і ВІЛ/СНІДу на суму близько 200 тисяч гривень. Всього надали допомоги вже більше, ніж на мільйон гривень. щотижня завозяться медикаменти, витратні матеріали. Також щотижня автобус від Фонду возить діток з лікарні або на мультик, або на якісь розваги. Певний період фонд забезпечував безкоштовно щомісячну потребу в м'ясі всю лікарню. Також є цільова допомога конкретним дітям, які потребують дорогих медикаментах або витратних матеріалах для операцій. Ми врятували вже багато діток і продовжуємо ними опікуватися навіть після виписки. Ми віримо, що робити добрі справи легко. для цього потрібно тільки бажання!"

 Допомогти просто: список вакансій для волонтерів тут .

 

ДОПОМОГА ВІЙСЬКОВИМ

Повертайся живим 

Волонтерський проект «Повертайся живим» займається забезпеченням армії з 2014 року. Вони постачали військовим бронежилети, на які наносили герб України і писали «Повертайся живим». Так і народилася назва фонду.

«Я написав у фейсбуці, що віддаю кошти на потреби української армії і закликав знайомих зробити те ж саме», - говорить засновник проекту Віталій Дейнега. - «Наступний мій пост був про покупку бронежилетів. Я написав, що знайшов, де взяти бронежилет за хорошою ціною, і що сьогодні йде перша посилка. Гроші почали надходити відразу ж, причому великими сумами. Так були зібрані перші 100 тисяч. Поступово прийшло розуміння того, що бронежилети, каски, продукти - це, звичайно, добре, але для того, щоб воїни насправді повернулися додому живими, потрібно щось більше».

Зараз команда постачає бійцям прилади тепловізійного і нічного бачення, ремонтує техніку, навчає саперів. Про плани на майбутнє розповіла волонтер фонду Віра Прохіра:

«Ми вивчаємо можливість поставок безпілотників тим підрозділам, яким вони необхідні для більш ефективного виконання бойових завдань. Також обговорюється психологічна підтримка військових в зоні АТО ».

Дізнатися, як ви можете допомогти можна на сайті або сторінці в Facebook.

 

 

Армія SOS 

Громадська ініціатива «Армія SOS» - своєрідний провідник між народом і бійцями. Вона займається організацією закупівель необхідної амуніції, засобів захисту, зв'язку і розвідки, продуктів і форми. Потім вони доставляють все це на фронт і особисто передають бійцям.

Допомогти просто: дізнайся як на сайті проекту.

 

ДОПОМОГА ТВАРИНАМ 

Happy Paw

Фонд Happy Paw вперше взяв під свою опіку притулок в 2012 році. Активісти допомагають притулкам лікувати тяжкохворих тварин, прилаштовують їх в добрі руки, популяризують турботу про бездомних котів і собак і пропагують гуманне ставлення до тварин.

«Ми допомагаємо 11 притулкам-партнерам, а також відкрили свій власний, в якому проживають близько 100 собак і 80 котів», - говорить PR-менеджер Happy Paw Адріана Борщовецкая. - «Всього під нашою опікою близько 840 собачок і 250 котиків. Всі вони потребують корму, медикаментів і теплих вол'єрів».

Про те, як це - прощатися з підопічними, яких забрали в сім'ю, розповіла засновниця Happy Paw Ольга Спектор:

«Кожен раз, коли тварина залишає притулок, щоб відправитися в свій новий будинок - особливий. Хіба можна вести «рейтинг» прояву людського милосердя і доброти? Одного разу я читала пост одного з активних фейсбук-блогерів про його трьохлапого собаку і тільки з фото дізналася, що це один з моїх перших підопічних. Собаці, як в казці про доктора Айболита, переїхав лапку поїзд. Без лікування собака б не вижила. Я його оплатила, вона одужала і залишилася жити в притулку. А через кілька років я дізналася про те, як щасливо сабака живе в родині».

Допомогти просто: заповнивши форму на сайті.

 

Kyiv Animal Resque Group

У Києві діє незалежне суспільство рятувальників-добровольців «Команда порятунку тварин». Вони надають допомогу тваринам, що потрапили в біду. Команда різношерста, а тому багатофункціональна - до неї увійшли промислові альпіністи, спелеологи, ветеринари. Якщо ви володієте професійними навичками, необхідними для порятунку чотирилапих або готові прихистити врятовану бездомну тварину, звертайтеся.

Допомогти просто: напишіть на сторінку в Facebook.

  

Молодіжна Ліга Захисту Тварин

Ось уже понад 10 років київським притулкам допомагає громадська волонтерська організація «Молодіжна Ліга Захисту Тварин». Хлопці допомагають шукати господарів для тварин, займаються інформаційно-освітньою роботою, організовують благодійні заходи. Стежити за ними можна, підписавшись на Facebook-сторінку .

Допомогти просто: залиште заявку на сайті.

 

Щоб добра справа процвітала, важливо сприймати благодійність як частину культури людини, а не пожертвувані нею гроші. Немає значення, скількома гривнями ви поділилися. Важливим є те, що ви розумієте необхідність цього вчинку.

 

 Оригінал статті у журналі Pink.