Будемо залучати сестер Кличко

На березневому гала-вечорі Фонд Кличко зібрав рекордну суму у 3 мільйони доларів. А в жовтні дітище Віталія та Володимира отримало чергову нагороду від Українського форуму благодійників. Це і стало для нас приводом поспілкуватися з директором фонду Аліною Носенко, яка розповіла про найяскравіші лоти останнього гала-вечору, реалізовані у цьому році проекти, мимохідь згадавши, з ким радився Володимир Кличко, затверджуючи новий логотип фонду.

Що об'єднує Зміїв, Дружківку та Ізюм

Аліна, Фонд Кличко отримав чергову нагороду від Українського форуму благодійників за найбільші інвестиції у сферу спорту та здорового способу життя. Скільки фонд інвестував в цю сферу в 2015 році?

Більше 6 мільйонів гривень. Втретє Український форум благодійників вручав призи та премії організаціям, які є підзвітними і прозорими. Цього року нагородження проходило напередодні Європейського дня фондів, який відзначають благодійники з усього континенту. Ми отримали свою вже третю нагороду за найбільші інвестиції в розвиток спорту і підтримку здорового способу життя в номінації від 1 до 10 млн гривень.

Які в цьому році проекти у сфері спорту реалізує Фонд Кличко?

Ми традиційно проводимо міжнародний турнір з боксу серед молоді на призи братів Кличків. Турнір відбувся в Бердичеві у вересні, взяли участь 14 національних збірних. Паралельно в партнерстві з Coca-Cola Foundation йде установка 20-ти майданчиків по всій Україні. Днями наша команда встановила майданчики у м.Ізюм, в Змієві (Харківська область) та Дружківці (Донецька область). Після цього ми попрямуємо в села і обласні центри Західної України та на південь країни. До кінця жовтня всі об'єкти будуть здані. Найактивнішою на етапі подачі заявок на встановлення спортивних майданчиків виявилася Херсонська область.

1

 

З якими проблемами доводиться зіштовхуватися під час реалізації проектів?

Складнощі з'являються, коли фонд реалізує масштабні проекти у старих об'єктах. Такий прецедент стався у рамках проекту «Старт до успіху». Зараз ми проводимо реконструкцію в спортивному комплексі в Черкасах, де тренуються хлопці та дівчата з ДЮСШ «Олімпія» та «Спартак». У нас справді виникли труднощі з цієї локацією, оскільки тут не проводився капітальний ремонт понад 60 років. І, звичайно, з огляду на масштаби цієї роботи, буває складно прорахувати терміни виконання, так як одночасно виявляються приховані дефекти, які також необхідно усувати. Ми планували закінчити ремонт за 12 місяців, але в даний момент запізнюємося на три з половиною тижні. До середини листопада ми виконаємо в повному обсязі всі роботи стосовно цього об'єкта. Нам дуже шкода, що діти тимчасово позбавлені можливості тренуватися і змушені пропускати підготовку до осінніх стартів, але я впевнена, що після цього школа зможе стати відмінною базою для нових досягнень на спортивному Олімпі. Адже деякі хлопці включені в юнацькі національні збірні і, можливо, вже у 2020 році будуть захищати честь нашої країни на Олімпіаді в Токіо або подальших  Іграх.

Які інвестиції були передбачені саме в Черкаський спорткомплекс?

У 2015 році ми подавали цей об'єкт на отримання гранту від німецької організації «Серце дітям». Сума гранту склала 160 тисяч євро. Цільове призначення - покриття витрат на ремонтні роботи. Також Фонд Кличко виділяє власні кошти, щоб доповнити комплекс спортивним обладнанням. На даний момент ми продовжуємо займатися закупівлею цього обладнання. Зали бойових мистецтв, танцювальний, художньої гімнастики і тренажерний зал ми вже укомплектували, зараз ведеться ремонт і оснащення залу спортивної гімнастики.

Чи плануєте ви продовжувати програму «Старт до успіху» у 2017 році?

Ми хочемо провести реформування цього конкурсу відповідно до сучасних тенденцій. У перспективі планується ще більш щільна взаємодія з місцевою владою, оскільки це є інвестицією в розвиток міст, в яких знаходяться спортивні об'єкти. Нам важливо, щоб діти і молодь мали повноцінний доступ до них, і однією з умов конкурсу є зобов'язання зберігати об'єкт в належному стані без права перепрофілювання у наступні 5 років. У зв'язку з цим ми будемо змінювати умови конкурсу, де, крім ролі Фонду Кличко, буде ще більш детально прописано участь міської влади. Ми є прихильниками формату приватного і публічного партнерства.

Яка динаміка подачі заявок на дану програму в останні роки?

Існує багато нюансів, що стосуються реформування сфери спорту, а також проблеми фінансування об'єктів на державному рівні. До цих пір на розгляді знаходиться кілька питань. Перший - це скасування системи ДЮСШ. Міністерство хоче відійти від радянських чи пострадянських тенденцій розвитку спорту. Другий - передача ДЮСШ на комунальне обслуговування, що передбачає фінансування їх з міських і обласних бюджетів, а не з фондів соціального страхування. Якщо говорити про динаміку, то в 2012 році було близько 70 анкет-претендентів на реконструкцію, а зараз могло б бути, думаю, близько п'яти сотень. В Україні працюють близько 2000 ДЮСШ.

2

Клич друзів

Які ще проекти, окрім «Старту до успіху» та боксерського турніру в Бердичеві за призи братів Кличків, фонд втілює в життя?

«Клич друзів - граймо разом» - це програма  встановлення спортивних майданчиків в активних громадах. Ще один, четвертий за рахунком проект, - це «Посилка успіху». Ми робимо свій внесок в оснащення обладнанням та спортивним інвентарем звичайних шкіл та секцій, щоб вони могли проводити заняття з фізкультури з якісним спортивним обладнанням. Для участі в конкурсі школа повинна заповнити заявку і зняти відео про те, як вона проводить свої спортивні заняття, розповісти, скільки дітей там займається. Школам-переможцям ми передаємо 30 кг обладнання для занять масовим спортом: від ігрових видів до легкої атлетики. У 2016 році 20 шкіл отримують спортивні майданчики і більше 70 шкіл - «Посилку успіху». Слідкуйте за новинами на нашому сайті www.klitschkofoundation.org, оскільки в листопаді стартуватиме осінній етап конкурсу на отримання «Посилки успіху».

Які результати проекту «Клич друзів - граймо разом»?

У цьому році ми отримали більше 3 500 заявок. З них перемогли лише 20. Як ми бачимо, попит досить високий. У цьому році ми вдосконалили нашу систему відбору: якщо раніше школам необхідно було зібрати підписи людей, які живуть у їхній громаді, щоб забезпечити підтримку такої ініціативи з їхнього боку, то в цьому році ми створили «віртуальних друзів» - аналог соціальної мережі, яка допомагає отримати цю підтримку. Цікавим є той факт, що маленькі міста і села є більш активними і згуртованими у своїй меті отримати такий майданчик. І ця тенденція зміцнюється. Цьогоріч жоден обласний центр не виграв спортивний майданчик.

Правда, що ви відійшли від розподілу майданчиків за географічним принципом?

У минулі роки ми намагалися, щоб кожна з областей отримала від нас такий майданчик на підставі рейтингу. Проаналізувавши ситуацію, ми вирішили, що хочемо обладнати майданчики тим, хто був найактивнішим і зібрав найбільшу кількість друзів. Необхідно було зареєструватися через мобільний телефон, прив'язати свій профіль до телефону (таким чином, ми хотіли позбутися накрутки голосів), щоб один номер дорівнював одній людині. І після цього потрібно було залучити своїх друзів і земляків до реалізації цієї ідеї. Наприклад, в деяких містах чи селах, де всього 1000-1200 жителів, більше 300-400 людей голосувало за отримання майданчика. Учасники виконали активну роботу, і для нас було важливо саме це. Дружківка - один з таких населених пунктів, який знаходиться в безпосередній близькості від зони АТО. Вони молодці! Брали участь і заслужили свою перемогу. Ми дуже раді, що там уже з'явився майданчик.

3

Молодь грає за Європу

Які проекти фонду мають бути реалізовані в найближчому майбутньому?

У цьому році ми, в партнерстві з німецькою організацією, протестували ще один новий проект, який називається «Молодь грає за Європу». Це футбольний турнір між п'ятьма країнами - Німеччина, Чехія, Польща, Сенегал і Україна. Фонд Кличко запросили до участі. Нам імпонує цей проект, оскільки в його концепцію включені і спортивне змагання, і залучення підростаючих українців до європейських культурних і спортивних цінностей. Цей проект проходить в Європі вже 56 років і став традицією. У цьому році проводився пілотний запуск проекту. Ми запросили команди з Київської області, щоб протестувати і подивитися, як це буде працювати, і в травні цього року юні футболісти побували у м. Остероде (Німеччина). У 2017 році ми оголосимо конкурс на участь двох команд U-15 і U-17, які поїдуть представляти Україну і боротися за перемогу в турнірі.

Розкажіть про партнерів Фонду Кличко. Це здебільшого зарубіжні компанії чи національні?

У різних напрямках по-різному. У спорт легше залучати міжнародних донорів, які хочуть підставити своє плече в плані технічної допомоги. Вони готові надавати гранти на закупівлю устаткування, в тому числі медичного. Хоча це і не зовсім наш профіль, але ми були готові виступити партнером, який піде і за цим напрямком також, адже діти і їхнє здоров'я - це найважливіше. Ми закупили обладнання і поставили його в Охматдит. Це був грант більш ніж на 200 тисяч євро, який ми реалізували у 2013 році. Партнери готові надавати фінанси на ремонт, але за умови, якщо такі проекти будуть аудовані за міжнародними стандартами. Це принципово важливо, тому що українська звітність не переконлива для іноземних донорів. Ми проходимо міжнародний аудит, що дозволяє нам отримувати досить великі гранти.

3

 

Хто вже багато років є партнером фонду?

З Coca-Cola Foundation ми разом вже більше 10 років втілюємо проект спортивних майданчиків. Це яскравий приклад того, як бізнес та благодійна організація можуть співпрацювати і підтримувати соціальні ініціативи на місцях. Для нас важливо, щоб маленькі села і громади відчували, що вони затребувані і їх чують. Адже не секрет, що більшість спонсорів і донорів концентрується у великих містах, а не в маленьких районних центрах і селах. Тому такий майданчик або посилка для них є хорошим імпульсом. Що стосується освіти і науки, то тут ми співпрацюємо з міжнародними компаніями, які мають свої офіси в Україні - EPAM, Bayer, GlobalLogic. Вони зацікавлені в тих проектах, які ми робимо. Найголовніше, що ми розділяємо загальну філософію та цінності - це освіта, здоровий спосіб життя, робота над собою. Тому ми завжди ретельно ставимося до вибору компанії для взаємодії. Якщо говорити про представників українського бізнесу, то ми співпрацювали з поштовими компаніями-перевізниками, які допомагали нам реалізовувати проект «Посилка успіху», компанією «Poparada», яка надає нам безкаркасні меблі для всіх проектів. Багаторічними партнерами гала-вечору є такі авто-компанії, як Winner і ВіДіГрупп.

4

Куртка Шварценеггера, ракетка Федерера, аудієнція у принца Монако

25 березеня 2016 року, після довгої перерви, відбувся гала-вечір Фонду Кличко. Кому належала ідея провести його напередодні 40-річного ювілею Володимира Кличка? І чи дійсно вдалося зібрати близько $ 3 млн.?

Ідея належала Володимиру Кличку, який сам запропонував провести цей захід у свій День народження. Він сказав, що йому ніколи не вдавалося зібрати всіх друзів в одному місці, оскільки всі живуть в різних країнах і багато хто з них ніколи не бував в Україні. Тому він прийняв рішення приурочити гала-вечір до свого ювілею. Спочатку ми повинні були проводити захід 5 грудня 2013 року, але перенесли його в зв'язку з сумнозвісними подіями на Майдані. Кілька разів ми переносили дату проведення у зв'язку зі спортивною кар'єрою Володимира або через політичну ситуацію в країні.

Які лоти гала-вечору користувалися підвищеним попитом?

Куртка Арнольда Шварценеггера, у якій він знімався в «Термінаторі -3». Картина Сильвестра Сталлоне, яку актор подарував Володимиру Кличку. Тенісна ракетка і кросівки Роджера Федерера. Лот від принца Монако Альбера у вигляді особистої аудієнції з ним. Були й інші лоти - курси та екскурсії ексклюзивного характеру, які запропонували друзі і партнери братів Кличків. Після гала-вечора Володимир зробив відеозвернення, де подякував тим, хто допоміг і подарував свої пам`ятні речі.

Хто проводив аукціон?

Проводив ліцитатор. Але оскільки це був день народження Володимира, то іменинник робив від себе деякі ліричні відступи і розповідав цікаві історії, пов'язані з цими лотами і людьми, які їх представили. До того ж Арнольд Шварценеггер, Сильвестр Сталлоне та інші зірки записали свої особисті звернення до тих, хто знаходився в цей вечір у залі.

Чи плануєте ви проведення у 2017 році наступного гала-вечора і чи буде знову прив'язка до якогось урочистого приводу?

Зараз ми очікуємо бій Володимира Кличка, який є моментом відліку того, як Володимир зможе розпоряджатися вільним часом, щоб приділити увагу стратегічному плануванню діяльності фонду. $ 3 млн., які були зібрані на аукціоні, спрямовані на нашу статутну діяльність і на формування ендаумента - цільового вкладу для розвитку діяльності фонду. На жаль, це досить складна світова практика для України в силу того, що банки в нашій країні не мають стабільності, і потрібно приймати зважені рішення стосовно тих вкладів, які є довгостроковими. Такі вклади дозволять фонду існувати і після братів Кличко, що є безпосередньо їхньою метою, яку брати озвучували і під час публічного звіту у 2012 році, і на різних гала-вечорах. Тому ми зараз знаходимося на етапі створення такого фінансового інструменту, який буде ефективно працювати на Фонд Кличко за аналогією з Фондом Нобеля.

Яка залученість в роботу фонду Віталія та Володимира Кличко? Чим вас в останній раз вразили наші живі легенди боксу?

Брати Кличко - джентльмени, які вміють приємно дивувати. Але, в той же час, вони дуже вимогливі люди, які люблять, щоб все було зроблено дуже якісно і добре. Для них не існує нічого неможливого. І навіть коли я сама сумнівалася в собі і погоджувала ту чи іншу ідею з Віталієм і Володимиром, чула у відповідь цю ж фразу: «Аліна, для тебе немає нічого неможливо».

У 2014 році ми проводили ребрендинг і для нас це був новий момент відліку позиціонування фонду. Суспільство розвивається дуже швидко, і якщо організація не буде відповідати його цінностям і темпам, вона не буде цікавою. Тому для нас візуальна і ціннісна частини були дуже важливими. Я пам'ятаю той момент, коли Володимир сидів у цій кімнаті і затверджував фігурку K-мен (нинішній логотип фонду), і якого кольору вона повинна бути. Тоді ми вибирали з трьох варіантів різного брендингу. Всі, хто були в кімнаті, висловили свою думку. Володимир сказав: «Є одна людина, з якою обов'язково хочу порадитися». Ми всі сиділи і думали, хто ж ця людина. Він зробив скріншот, відправив і рівно через 30 секунд пролунав дзвінок. Ми без зайвих зусиль впізнали голос Хейден Панеттьєрі, яка сказала: «Звичайно, тільки цей варіант!». Тож Володимир Кличко вміє прислухатися, але і вміє вести за собою. Тому ми бажаємо, щоб його наступний бій нарешті відбувся. Фонду важливо розуміти вектор розвитку кар'єр наших засновників.

5

 

Зайнявши крісло мера, Віталій Кличко, здається, свідомо трохи дистанціювався від проектів фонду.

Це не зовсім так. Віталій Володимирович підтримує проекти і присутній на івентах, які проводить фонд. Він завжди цікавиться учасниками наших проектів і залишається прикладом для наслідування, рольовою моделлю і кумиром для мільйонів. Але в даний момент діяльністю фонду переважно займається Володимир Кличко. Він глобально є стратегом і відповідає за позиціонування родини Кличко. З 2014 року ми прибрали слово «брати» з назви, тому що фонд стає родинним і несе цінності всієї родини Кличко. Я думаю, що найближчим часом ми будемо залучати до наших проектів двох нових підростаючих братів Кличків і двох сестер Кличко - історія боротьби за мрію і добро триває!

Оригінал статті - http://box.sport.ua/news/321742