3 хвилини, 3 слайди: як підготувати ефективну презентацію

Напередодні Falling Walls Lab Kyiv пройшов воркшоп з публічних виступів. Провів його Сергій Довгополий – успішний підприємець, бізнес-консультант, засновник FeelGoodLabs (акселератор соцпроектів) і технічний директор компанії InVenture Investment Group.

Будь-який науковий проект для втілення його в життя має пройти стадію пошуку та знаходження інвестора, інакше він ризикує так і залишитися лише ідеєю на папері. Найпродуктивнійший та найкоротший шлях до цього – пітч (англ. pitch – коротка структурована подача задуму для зацікавлення інвесторів). Вкластися у три хвилини та три слайди непросто, але такий виклик прийняли учасники Falling Walls Lab Kyiv. Підлаштування під рамки регламенту стане у нагоді й для ваших майбутніх виступів та презентацій.

Ділимося з вами простих і водночас практичними порадами  від Сергія Довгополого – гуру пітчингу, виконавчого директора FeelGoodLabs Startup, який за час своєї професійної кар’єри взяв участь у більше, ніж 500 конференціях, представивши на них понад 2500 різноформатних проектів. Тож, розпочнемо.

  • Складіть дорожню карту вашого виступу. Щоб привернути увагу інвесторів – вам потрібне власне розуміння ідеї, її унікальності. Хто, як не ви, краще зможе подати цю інформацію. Дайте відповідь на три основні питання: Що ви робите? Для кого і для чого ви це робите? Як це працює?  Сформувавши відповідь одним реченням, вам точно вдасться  пояснити будь-якій цільовій аудиторії, яку проблему покликаний вирішити ваш проект.  
  • Не забувайте про хронологічні межі. Побудуйте свою розповідь і розбийте її на логічні частини так, аби порівну розподілити матеріал, який  бажаєте викласти, на кожен слайд. Орієнтовний план може бути наступним: опис проблеми та ідеї, висвітлення рішення, запитання залу. Важливо не робити довгих пауз та не концентруватись на якомусь одному аспекті, нехтуючи іншими.
  • Злий жарт графічних і текстових засобів. Зробіть медіанаповнення лаконічним, простим і зрозумілим. Не перевантажуйте презентацію хитромудрими шрифтами чи анімацією, не грайтеся з яскравим тлом і терабайтами дрібного тексту. Погодьтесь, це не зробить ваш задум особливим. Хіба що він стосується інновацій в розробці дизайну.
  • Garrula lingua nocet. «Балакучий язик шкодить». Під час представлення проекту не витрачайте забагато часу на деталі, тому що все, що слухач може засвоїти з вашої розповіді, вміщується в 30 секунд тексту, інше – пролітає повз вуха. Не варто також насичувати виступ складною термінологією, неологізмами, які часто не лише ускладнюють процес розуміння, але й створюють ефект двозначності. Краще використати доступну лексику і донести ідею до масового слухача, аніж до кількох експертів.
  • Розставте акценти. Візуальні засоби (картинки, графіки) сприймаються краще за текстові, надмірна деталізація псує розуміння основної ідеї,  визначення основних понять (bullet points) доречніше подати в усній формі, аніж розпорошувати увагу журі та слухачів, вмістивши їх на слайдах.
  • Репетиція – наше все. Важливо те, що не існує універсального рецепту ідеального виступу. Не помилившись – неможливо чомусь навчитися. Продемонструйте ваш проект мамі, братові, другу, покажіть незнайомій людині, домашньому улюбленцю, потренуйтесь перед дзеркалом. Кожного разу, коли ви це робите, виникатимуть нюанси в послідовності, темпі подачі, різному сприйнятті аудиторією викладеної вами інформації. Що більше таких «неофіційних» виступів ви зробите, то краще  відшліфуєте свої ораторські здібності та виправите помилки у презентації до виступу на самій конференції.
  • Підтримуйте контакт з аудиторією. Це зовсім не означає, що необхідно постійно зазирати в очі то одному, то іншому слухачу. Втім, погодьтеся, читати текст з  монітору, повернувшись спиною до зали – не надто вдала ідея. У неформальному діалозі з публікою активно використовуйте невербальні зв’язки: озбройтесь жестикуляцією, мімікою. Не забувайте про емоції. Поганий настрій та нещирість можуть так само негативно вплинути на результат виступу.
  • Залишайтеся собою. При підготовці до «живої» презентації потрібно зважати на зовнішній вигляд: «А як я буду виглядати?», «Одягнути смокінг, щоб здаватися солідним, чи футболку – аби бути ближчим до народу, або взагалі слідувати образу Стіва Джобса та прийти в джинсах та чорному светрі?». «Найліпше за все бути тим, ким ти є, - переконує Сергій, - незалежно від того, надаєш перевагу класичному стилю, чи носиш smart casual». Комфорт у зовнішньому вигляді стирає хвилювання та додає впевненості, що ви, як «уособлення» власної ідеї, будете сприйняті слухачами правильно.

Ми також підобрали пару книг, які стануть хорошим джерелом натхнення при підготовці вашого виступу: Кармін Галло «ІПрезентація. Уроки переконання от лідера Apple Стіва Джобса» та Олексій Каптєрєв «Майстерність презентації».

Перевіримо, як підготувалися до виступу учасники конференції Falling Walls Lab Kyiv. Чекаємо на вас 30 вересня в НСК «Олімпійський», Хол Чемпіонів.